Blog

Search    

"Fake Polaroid" od Yariho Beňa

„Náš“ Yari Beňo vydal knihu s názvem Fake Polaroid, pro kterou napsal předmluvu spoluzakladatel THEditions Honza Vojtek. Podívejte se na malou ukázku s Honzovým textem.

„Snadnost fotografické techniky umožnila, aby milióny lidí na celém světě zachycovaly pro své potěšení vše, co na ně učinilo mimořádný dojem. Radost z této činnosti nejlépe vystihuje výrok 'Kdo fotografuje, má více ze života'.“

To napsal v roce 1978 odborník na slovo vzatý, Ing. Petr Tausk. Nutno podotknout, že se v té době fotilo na filmy, které si většina fotoamatérů sama vyvolávala a fotografie z negativů zvětšovala v miskách s chemií v temné komoře fotoklubu nebo doma v koupelně. Automatické zaostřování bylo široké veřejnosti ještě na míle vzdáleno, stejně tak zoom objektivy, a fotoaparáty se zabudovaným expozimetrem, neřkuli s automatickým nastavením expozice, byly vzácností. Pan Tausk by dnes koukal!

Digitální technologie je pro fotografii nefalšovaným danajským darem. Jejím přínosem i pohromou je možnost vytvoření ostré a korektně exponované fotografie bez jakýchkoli teoretických znalostí či řemeslných dovedností. Díky tomu je fotografování přístupné doslova každému a na světě vzniká denně přes miliardu snímků. Jenže kvalitních fotografií je přinejlepším stejně, jako jich bylo před invazí pixelů, takže v celkovém objemu foto-produkce tvoří zanedbatelný zlomek. Tak dochází k devalvaci fotografického média na laické, amatérské i profesionální úrovni.

Rozdíl mezi analogovou a digitální fotografií není pouze technologický či vizuální. Jsou to dva komplexně odlišné přístupy, které mají přímý vliv na podobu autorovy tvorby. Proto považuji za absurdní, když se prázdné digitální fotografii (myslím nějaké konkrétní, nikoli tomuto médiu jako takovému) přiřadí efekt analogové nedokonalosti. Každý analogový kaz má svůj důvod, příběh, je přirozený. Jeho digitální nápodoba bývá obvykle povrchním estétstvím, které jen klouže po povrchu zdrojové fotografie a na její hodnotě nic nemění. Dochází tak k podivné situaci, ve které si digitální fotografie vypůjčuje vizuální jazyk analogu, jehož kouzlo svou podstatou popírá.

Jsem moc rád, že lze najít výjimky, které tuto tezi popírají. Jednou z nich je kniha Fake Polaroid, kterou držíte v ruce. Yarryho Beňa si vážím jako nesmírně talentovaného, soustředěného a cílevědomého autora. Celou svou tvorbou nám dokazuje, že Fotografie nevzniká na displayi či v hledáčku, ale v mysli autora. Spojením tohoto přístupu se znalostmi zákonitostí fotografie je možné vytvořit důstojné dílo velkoformátovou kamerou i mobilním telefonem. Forma, v případě této knihy estetika polaroidových instantních fotografií, není pro Yarryho prvkem nosným, ale podpůrným, v harmonii s obsahem. Yarry tak nepřímo dává lekci všem, kteří povyšují formu nad obsah, nebo naopak produkují obsah bez adekvátní formy. Za to mu patří velký dík!
Celou knihu si můžete prohlédnout či objednat ZDE.

THEditions  |  Thursday, 26. April 2012

sledujte nás

newsletter     When you subscribe to our newsletter, you'll receive regular e-mails about new editions and other news.

THEditions © 2010 - 2018

contact

THEditions
Železný Brod 659, 468 22
info@theditions.com
(CZ) T [+420] 483 311 269
(US) T [561] 459-5347
Skype THEditions