Blog

Search    

Jak vznikaly limitované edice Miloše Ondráčka

Co bych to popíral – jsem nanejvýš pyšný, že jsme měli možnost vydat práce věhlasného grafika Miloše Ondráčka v limitovaných edicích THEditions. Jak to probíhalo z technologického hlediska vám prozradím na následujících řádcích.

Na úvod bych rád zmínil, že Miloš Ondráček je za více než padesát let tvůrčí činnosti autorem pěti zahraničních a dvanácti tuzemských bankovek, cca 450 známek po celém světě a nepřeberného množství komerčních i autorských rytin. Spojením úžasných grafik od Miloše Ondráčka a naší reprodukční techniky vznikly jedinečné obrazy, které jsou dostupné pouze u THEditions. Celkem jich je 500 a pokud se chcete stát šťastnými majiteli některých z nich, vyberte si prosím ZDE.

 


Čerstvě vytištěná grafika Hommage á Oldřich Kulhánek ve formátu A0 (84 x 120 cm).

 

Během přípravy vydání grafik Miloše Ondráčka jsme stanuli před otázkou, jak je digitalizovat, abychom z nich mohli vytvořit i náš největší formát A0 (84 x 120 cm). Prostým naskenováním by se z grafik vytratil jejich reliéf a byly by ploché. Proto jsme se je rozhodli vyfotit nasvícené směrovým bočním světlem, které reliéf naopak zvýraznilo. Ovšem ani profesionální digitální fotoaparát neposkytoval dostatečný počet obrazových bodů potřebných pro velkoformátový tisk. Museli jsme tedy každou grafiku vyfotit na pět částí makro objektivem a tyto dílčí záběry následně spojit v počítači. Práci nám komplikovala velice malá hloubka ostrosti způsobená focením z krátké vzdálenosti, u které záleží na odchylce každého milimetru. Dílčí záběry díky tomu nebyly stejně ostré v celé své ploše. Řešením bylo vytvoření provizorního reprodukčního zařízení z dokonale rovné dřevěné truhličky (od akademického malíře Bedřicha Rose) a nad ní vodorovně umístěném fotoaparátu na stativu. To se nám podařilo až po sérii mnoha pokusů a vypodložení truhličky vizitkami pro srovnání rovin senzoru a grafiky, protože posuny stativové hlavy nebyly pro tento účel dostatečně jemné.

 


Takto vypadalo naše improvizované reprodukční zařízení.

 


Grafika Hommage á Oldřich Kulhánek ve formátu A0 spolu s pány Milošem Ondráčkem a Oldřichem Kulhánkem. Pan Ondráček ji vytvořil na základě litografie pana Kulhánka k jeho šedesátým narozeninám.

 


Výřez z grafiky Hommage á Oldřich Kulhánek ve formátu A3.

 


Výřez z grafiky Hommage á Oldřich Kulhánek ve formátu A2.

 


Výřez z grafiky Hommage á Oldřich Kulhánek ve formátu A1.

 


Výřez z grafiky Hommage á Oldřich Kulhánek ve formátu A0.

 


Výřez z grafiky Ikarus ve formátu A1.
 

Výřezy z dalších motivů najdete na našem Facebooku ZDE.

Honza Vojtek  |  Friday, 10. February 2012

sledujte nás

newsletter     When you subscribe to our newsletter, you'll receive regular e-mails about new editions and other news.

THEditions © 2010 - 2018

contact

THEditions
Železný Brod 659, 468 22
info@theditions.com
(CZ) T [+420] 483 311 269
(US) T [561] 459-5347
Skype THEditions